Obraz znaleziony dla: psy
STRONA GŁÓWNA   KONTAKT   

Historia psa – skąd są psy?

Trudno jednoznacznie określić skąd są psy. Budowa ciała, czaszki oraz badania krwi wskazywały, że te zwierzęta rzeczywiście pochodzą od wilków euroazjatyckich. Argumenty te popełnił Hans Rabr.

Jednocześnie inną teorię głosił Darwin, który twierdził, że udział w powstaniu psów miały szakale oraz kojoty, które występowały na terenach Ameryki Północnej oraz Azji mniejszej.

Kolejna teoria mówi o brakującym ogniwie – bezpośrednim przodku psa (a następcy wilka), który zbliżony był do psów dingo lub pariasów.

Najnowsze badania jednak wskazują, że psy nie pochodzą z Azji, a z Afryki. Pracownicy Uniwersytetu Cornella w USA (Adam Boyko i jego współpracownicy) opublikowali artykuł wraz z rezultatami badań, które pozwalają przypuszczać, że psy rozprzestrzeniły się po całym świecie z Afryki – wraz z przodkami człowieka.  Naukowcy porównali genom różnych psów, a wyniki wskazywały, że genom afrykański jest mocno rozprzestrzeniony wśród psów.

       Ciekawostki:

  1. Psy lubią być głaskane, kochają zabawy, ale większość nie lubi być przytulana. Obejmowanie ich ramionami odbierają jako znak dominacji. Zamiast więc zmuszać psa do mocnego uścisku, podrapmy lub delikatnie go poklepmy.
     
  2. Szczęki przeciętnego psa stanowią aż ok 90 kg nacisku, niektóre rasy psów mają jednak nieco silniejszy uścisk bo dochodzący nawet do 200 kg!
     
  3. Psy posiadają dwa razy więcej mięśni do poruszania uszami niż ludzie! Używając tych mięśni wyrażają ponad 100 emocji jakie towarzyszą twarzy człowieka. Ten nadzwyczajny dar pozwala słyszeć psom odgłosy z czterokrotnie większej odległości niż ludziom.
     
  4. Pies potrafi zlokalizować źródło dźwięku w ciągu 6 setnych sekundy, używając swoich uszu jak radaru.
     
  5. Psy potrafią zrozumieć do 250 słów i gestów.
     
  6. Psy pocą się jedynie na opuszkach łap, ale aby się realnie schłodzić po prostu dyszą.
     
  7. Wzory na psim nosie są tak niepowtarzalne jak ludzki odcisk palca.
     
  8.  Mopsy, ze względu na specyficzną, krótką budowę czaszki, bardzo łatwo się przegrzewają i cierpią na problem związany z… wypadaniem gałek ocznych.
     
  9. Psy mają aż 319 kości!czyli o 112 więcej niż człowiek.
     
  10. Psi ogon ma swój własny język. Kiedy pies macha ogonem w prawo to znaczy, że jest szczęśliwy, gdy w lewo oznacza to, że jest przerażony! Machanie nisko równoznaczne jest z tym, że psy najprawdopodobniej czują się niepewnie, z kolei szybkie ruchy ogonem, którym towarzyszy napięcie mięśni lub rozszerzone źrenice mogą sugerować agresję.